Yoplait ökade sina Likes på Facebook med 800 000 på ett år
Många varumärken skulle inte klaga om de hade 200.000 ”Likes” inom det första året på sina Facebook-sidor.
Men Yoplait började där, därefter 800.000 ”Likes” under sitt andra år på Facebook – och firar sin miljongräns förra månaden. Skriver Marketing Daily i en artikel.
Hur? Jo, till stor del genom att flytta bort från en opersonlig, push-marknadsföringsstrategi till en mer ”äkta” diskussions-strategi där du samlar ”Likes”, säger Teresa Coryell House, Digital strateg för varumärket.
Inledningsvis var Yoplaits Facebook-sida mer som ytterligare ett sätt att främja aktuella kampanjer, berättar Coryell House Marknadschef på Daily. ”Vi talade för det mesta till våra fans, om produktegenskaper och lanseringar, snarare än att ha konsument-drivna diskussioner med dem. Vårt nya strategiska mål – vilket är mycket svårare – är att arbeta med organisk tillväxt genom att bli mer relevanta och tillförlitligt engagerande”.
Yoplait var tunga i betalda medier för att bygga Facebook-trafik / Likes, men det bidrog med ”mycket få”. Utan ökning kom till följd av den nya strategin som lanserades för ett år sedan, rapporterar hon.
I augusti förra året anställde Yoplait, som första varumärket inom General Mills, en dedikerad ”socialt engagement manager” Sara Fryar. Nu känd på Facebook som ”Yoplait Sara.”
Detta möjliggjorde ett strategiskt skifte från att vara beroendet av byrågenrerat innehåll och länkar till innehåll från tredje part, till mer ”personliga” inlägg och innehåll från Sara. Sara säger att hennes instruktioner från Yoplait var att vara en champion för varumärket, som varumärkets ”flickvän”. Dvs hitta kreativt innehåll som jag vill dela med mina ”vänner”.
Sara gör ofta inlägg från sitt eget liv i Minnesota (inklusive bilder av hennes barn från ”senaste äventyret”), vanligtvis (men inte alltid) väver hon in referenser till Yoplait.
Exempel: ”Jag är den enda personen vaken än så länge … det blir inte mycket bättre än så här. Jag får alla godsaker för mig själv, ” med foto av en kaffekopp, tidningen och Yoplait burk …
Ibland är det recept med på sidan som ibland kommer från General Mills ‘Betty Crocker kök, men ofta från Sara själv.
Coryell House och Fryar säger att de tolkar och analyserar Facebook ”virala spridning” och ”talk about”-siffror för varje inlägg. Får det litet genomslag, kan de besluta att justera metoden för ett meddelande, för att se om dess timing, snarare än innehåll, kan ha varit orsaken. Och om det inte fungerar, försöker de hitta mer, engagerande ämnen.
Förutom relationsmarknadsföring och ”kundservice” – är en viktig del av den sociala engagemang chefens jobb – genom att analysera fansens bidrag får vi hjälp att utveckla varumärket och möta kundens behov. Detta ger också inspiration för nya angreppssätt på varumärkets marknadsföring.
Till exempel insikten att yoghurtälskare är mycket känsliga för ”konsistensen” ledde till alla de Yoplaitsorter som är helt släta (inga bitar av frukt eller andra ingredienser). Det, i sin tur, är den typ av insikt som kan användas i framtida kampanjer, säger Coryell House.
Ett annat exempel: Att hitta en favorit-Yoplait-smak har varit en favoritfråga på varumärkets Facebook-sida. Frågans popularitet inspirerade företaget att utveckla en mer användarvänlig ”smak locator” för Yoplait fans på Yoplait.com.
Yoplait firade en miljon ”Likes” som en milstolpe – det är den Facebook-sida med flest fans av alla yoghurtmärken, inklusive frysta sorter. Detta firar de med sina fans genom att publicera en animerad tack video (”en hyllning till vår Facebook Fans”), med en egen sång.
Läs hela artikeln i Marketing Daily här:
http://www.mediapost.com/publications/article/183861/how-yoplait-grew-facebook-likes-by-800k-in-a-year.html







